Adaptacja samochodu dla niepełnosprawnych

Katalizatory SCR

Katalizatory SCR pomagają w redukcji spalin do minimum

katalizatory

Katalizatory SCR i inne rodzaje

Katalizatory to bardzo potrzebny element wyposażenia każdego auta. Jednymi z najnowszych rozwiązań są katalizatory SCR. W tym rodzaju katalizatora zachodzi proces selektywnej redukcji katalitycznej, czyli właśnie SCR. Do przeprowadzenia tej reakcji, która redukuje tlenki azotu w azot i parę wodną niezbędny jest roztwór mocznika, który zwany jest AdBblue.

Auto, które wykorzystuje katalizator spalin używający tę technologię EURO 5 i EEV. Katalizatory te stosowane są w najnowszych samochodach. Tak samo jak inne rodzaje katalizatorów w razie zapchania mogą zostać poddane regeneracji, co przedłuża ich żywotność. Jednak pamiętać należy o stosowaniu dobrych wkładów ceramicznych.

Inne rodzaje katalizatorów

Poza katalizatorami SCR można znaleźć także kilka innych rodzajów wykorzystujących inne rodzaje technologii. Bez znaczenia czy jest to auto z przystosowaniem dla niepełnosprawnych czy też po prostu zwykły samochód z silnikiem diesla, każdy musi go mieć. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych rodzajów, które można znaleźć na rynku:

  • ceramiczne - tego rodzaju JMJ katalizator posiada specjalny blog ceramiczny dzięki, któremu może się on nagrzewać o wiele wolniej niż rozwiązania metalowe. Najczęściej w tego rodzaju katalizatorach stosuje się pallad czy też platynę.
  • metalowe - tak jak napisane wyżej te katalizatory szybciej się nagrzewają od swoich ceramicznych odpowiedników. Ich zaletą jest lepsze oczyszczanie spalin, jednak niestety są mniej wrażliwe na temperaturę i szybciej ulegają uszkodzeniu.
  • utleniające - ten rodzaj katalizatorów zajmuje się zmniejszaniem ilości węglowodorów oraz tlenku węgla. Realizowane jest to przy wykorzystaniu reakcji utleniania, a z tlenku powstaje para wodna oraz dwutlenek węgla. Najczęściej stosowane są w silnikach diesla.
  • trójfunkcyjne - są to katalizatory spełniające bardzo szeroki zakres funkcji. Ich zadaniem jest podwójna reakcja utleniania oraz redukcji. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku silników wyposażony w zapłon iskrowy.
  • redukujące - ich zadaniem jest zmniejszenie ilości tlenków azotu w spalinach. Z redukcji powstaje tlen oraz azot, które nie są szkodliwe dla środowiska.

 

Innymi sposobami na poprawienie jakości spalin są takie rozwiązania jak filtr DPF czy też FAP. O takie elementy auta należy dbać, bowiem ich awaria spowoduje, że auto nie przejdzie obowiązkowego przeglądu. Najprawdopodobniej nie będzie potrzebna  auto laweta Kraków, jednak jazda z niesprawnym katalizatorem naraża na mandat. Oczywiście szkodzi także środowisku.

katalizatorykatalizatory scrkatalizator spalinauto z przystosowaniem dla niepełnosprawnychjmj katalizatorfiltr dpfauto laweta Kraków

Powiązane wpisy

Przystosowanie auta dla niepełnospawnych

Przystosowanie auta dla niepełnosprawnych to ogromne możliwości

Filtry DPF i emisja spalin

W jakim stopniu filtry DPF wpływają na emisję spalin?

Mobilny mechanik Kraków i jego usługi

Mobilny mechanik jest w stanie pomóc w drobnych awariach.

Kurs na prawo jazdy Kalisz

Jak przebiega kurs na prawo jazdy Kalisz?

Części TIR wymieniane najczęściej

Jakie części TIR są wymieniane częściej niż inne?